Estetik diş hekimliği , dişler ,dudaklar , dişetleri ve yüzün bir bütün halinde değerlendirilerek , kişinin beklentilerine de uygun , güzel bir gülüş tasarımı yapmaktır . Burada asıl amaç sağlıklı ve doğal güzelliği elde etmektir . Estetik uygulamalar kapsamına ise ; dişlerin renginin , formunun , konumlarının, boyutlarının değiştirilmesi ya da düzeltilmesi , simetrinin yeniden sağlanması girmektedir . Bu uygulamaların temelinde , yüzde simetriyi yaratmak yatmaktadır. Altın oran ve simetri esas alınarak yapılan her estetik uygulamada yüksek başarı elde edilir.

Estetik Diş Tedavileri ;

  • Gülüş tasarımı,
  • Seramik lamina kuronlar
  • Kompozit lamina kuronlar (bonding)
  • Metal desteksiz tam seramik kuron ve köprü protezleri uygulamaları sayılabilir

PEMBE ESTETİK

Özellikle diş etleri fazla görünen hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle hastanın diş etleri uygun boyutlarda lazer veya bistüri ile yeniden şekillendirilir. Bu yönteme gingivoplasti (pembe estetik) denir. Yapılacak şekillendirmeye ; hastanın diş eti miktarının ölçümü ile karar verilir.

Lokal anestezi altında uygulandığından ağrılı işlem değildir. Hasta günlük hayatına kısa sürede dönebilir. Lazer yöntemiyle uygulanan gingivoplastide kanama minimumdur veya hiç olmaz.