Doğal dişlerdeki madde kayıplarının, eksik dişlerin ve çevresindeki dokuların, yapay materyaller ile restore edildiği, oral fonksiyonların, estetiğin ve hasta sağlığının düzeltilmesi ve devam etmesini sağlayan bölümümüzdür.

Hareketli ve sabit protezler olarak ikiye ayırabiliriz.

Hareketli protezler

Total protez ; Dişlerin tamamının olmadığı durumlarda yapılan protez şeklidir olup ; takıp çıkarılabilen damaklı protezlerdir.

Parsiyel (Bölümlü) protezler ; Bazı ana dişlerin var olduğu bazılarının da çekilmiş olduğu durumlarda yapılan  takılıp çıkarılabilir protezlerdir.

Sabit protezler

Sabit protezler , tek veya birden fazla diş eksikliğinde uygulanan hareketsiz protezlerdir. Sabit protezler tüm dişsizlik türlerinde kullanılamamaktadır. Sabit protez uygulanabilmesi için; dişsiz bölgenin iki ucunda proteze tutuculuk sağlaması adına en az iki adet sağlam ve uzun köklü diş olmalıdır. Bu uygulamaya köprü adı verilir. Bununla birlikte tek bir diş üzerine uygulanabilen sabit protezlerde mevcuttur.

Sabit protezler kendi içinde; kuron, köprü, laminate kuron, inley – onley dolgular, maryland köprü ve teleskop kuron şeklinde çeşitlenmektedir.